Kongre Hakkında

2023’E DOĞRU TÜRKİYE’NİN ‘RÜZGARI’ GÜÇLENİYOR

 

Önümüzdeki yıl Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlayacak olmanın heyecanını şimdiden hepimiz yaşıyoruz. “Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır” diyen, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ve bize cennet gibi bir ülkeyi hediye etmek için canlarını feda eden tüm silah arkadaşlarına, şehitlerimize ve gazilerimize karşı borcumuzu da ancak böyle ödeyebiliriz: İşimizi en iyi şekilde yapmaya gayret ederek. Biz de bu ülkenin evlatları olarak üzerimize düşeni fazlasıyla yapmak ve rüzgâr sektörünün muazzam gücü ve kararlılığıyla 2023’te de ülkemize en üst düzeyde katkıda bulunabilmek adına durmaksızın çalışmaya devam ediyoruz. 

 

Daha önceki mesajlarımızdan da hatırlayacaksınız; Türkiye, yalnızca 24 yıl gibi kısa bir süre önce 19 MW’lık bir santralle rüzgâr enerjisiyle tanışmıştı. Ve bu 24 yılın sonunda geldiğimiz noktada ülkemiz 12 GW’lık rüzgâr kurulu gücüne ulaştı. Şu anda sanayisiyle, teknoloji üreticisiyle, Ar-Ge faaliyetleriyle, uluslararası sektör devlerine hizmet veren güvenilir tedarikçileriyle, üstün insan kaynağıyla; kısacası bir bütün olarak gücü ve güvenilirliğiyle rüzgâr sektörü, Türk sanayisinin ve ekonomisinin en güçlü bileşenlerinden biri olmayı sürdürüyor.

 

Enerjinin stratejik öneminin, tıpkı tarım ve gıda sektörü gibi, giderek arttığı bir dönemde yaşıyoruz. Her geçen gün ağırlaşan etkileriyle hızla aksiyon almamızı hayati ölçüde zorunlu kılan iklim krizi olgusu orta yerde duruyor. Bunun yanı sıra enerji arz güvenliği açısından neredeyse tüm dünyayı olağanüstü düzeyde sarsan Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sorunu da insanlığın bu alanda nasıl yol alacağı konusunu çok daha kritik hale getirdi. Yenilenebilir enerji kaynaklarının ülkelere ve ekonomilere hızla kazandırılması yaşamın devamlılığı için artık ‘olmazsa olmaz’ bir noktaya gelmiş durumda. Bu kaynaklar arasında başı çekenlerin rüzgâr ve güneş olduğu da küresel enerji uzmanlarından sokaktaki vatandaşa kadar artık herkesin hemfikir olduğu bir konu. Ülkemize temiz ve yeşil enerji sağlayan rüzgâr sektörü olarak biz de güçlü rüzgarlarımızla Türkiye ekonomisinin yelkenlerini doldurmada üzerimize düşen görevi fazlasıyla yerine getirmeye devam edeceğiz. Yaşadığımız zorluklar ne olursa olsun, karasal ve deniz üstü rüzgâr potansiyelinde neredeyse 150 bin MW’a yakın bir potansiyeli olan ülkemizin bu alandaki kurulu gücünü artırmak için, önümüzdeki engelleri özel sektör olsun, kamu ya da akademi olsun tüm bileşenlerimizle birlikte, karşılıklı diyalogla ve çözüm odaklı bir şekilde aşmak için yılmadan çalışmayı sürdüreceğiz.   

 

Bu sürecin önemli saç ayaklarından biri olan Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi 2022’yi de bu yıl 1-2 Kasım tarihlerinde rüzgarın başkenti İzmir’de gerçekleştireceğiz. He zaman olduğu gibi, karar verici kuruluşlar, özel sektör, dernekler, akademi ve medya olmak üzere bizzat sektörün içinde bulunan birbirinden yetkin uzmanların bir araya gelerek sektörümüze ait can alıcı konuları ele alacağı TÜREK’in açılışında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Fatih Dönmez, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank, TBMM  Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanımız Sayın Ziya Altunyaldız ve EPDK Başkanımız Sayın Mustafa Yılmaz, bizlerle sektöre ve 2023’e, Cumhuriyetimizin 100. yılına projeksiyon ve öngörülerini paylaşacak. 

 

Sektörümüzün bu en etkili buluşma platformunda sizlerle bir araya gelecek olmaktan dolayı heyecanlıyız. Yüce Atatürk’ün sözünden hareketle sektörümüzün Türkiye’ye katkısını en üst düzeye çıkarmak ve ülkemize daha da faydalı olmak adına sizlerle 1-2 Kasım 2022’de Swissotel Büyük Efes İzmir’de yapılacak TÜREK 2022 etkinliğimizde buluşmayı ümit ediyoruz.

 

İbrahim ERDEN

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği

Başkan 

 

…………………..

 

 

About the Congress

 

TOWARDS 2023, TURKEY'S 'WIND' IS STRENGTHENING

 

We will be celebrating the 100th anniversary of our Republic next year and the excitement is already here! The Great Leader and Founder of our Republic, Mustafa Kemal Atatürk, once said, "The one who loves his country the most, is the one who does his duty best"; and we should do nothing but to make this happen as we are in debt to all his comrades in arms, martyrs and veterans who sacrificed their lives to give us this beautiful lands. As the sons and daughters of this country, we continue to work non-stop to increase our contribute for Turkey at the highest level in 2023 with the tremendous power and determination of the wind industry.

 

You might recall from our previous messages; Turkey met wind energy only 24 years ago, first with a 19 MW power plant. Within just 24 years, our country has reached an installed wind power of 12 GW. Currently, with its strong industry, technology providers, R&D activities, reliable suppliers serving global industry giants and the great human resources; wind energy continues to be one of the strongest components of the Turkish industry and economy.

 

These are the times that the strategic importance of energy, just like the agriculture and food sector, keeps increasing. We face with a huge climate crisis that we can no longer avoid and requires us to take action quickly. In addition, the problem of Russia's invasion of Ukraine, which tremendously affected the world in terms of energy supply security, has made the issue of how humanity will proceed in this area much more critical. The rapid introduction of renewable energy resources to countries and economies has now come to an 'indispensable' point for survival. Among these resources, wind and solar are the leading ones, and it is something that everyone agrees on, from global energy experts to the average citizens. As the wind industry, which provides clean and green energy, we will continue to do our part in filling the sails of the Turkish economy with our strong ‘winds’. Our country has a potential of almost 150 GW in onshore and offshore wind combined, and whatever the obstacles we face with, we will keep continuing to prevail all of them, as a whole body including our private sector, decision makers and academia, through mutual dialogue and a solution-oriented approach. 

 

One of the important pillars of this process, the Turkish Wind Energy Congress 2022 will be held in İzmir, the capital of wind in Turkey, on 1-2 November this year. Sharing their projections and predictions for the sector and 2023, the 100th anniversary of our Republic, Minister of Energy and Natural Resources, Mr. Fatih Dönmez; Minister of Industry and Technology, Mr. Mustafa Varank; President of the Committee on Industry, Trade, Energy, Natural Resources, Information and Technology of the Turkish Grand National Assembly, Mr. Ziya Altunyaldız and EMRA President Mr. Mustafa Yılmaz are expected to join us as well as the experts of the sector, including decision-making organizations, the private sector, associations, academia and the media.

 

We look forward to seeing you on this most prestigious meeting platform of our industry, TÜREK 2022. The event will be held in Swissotel Büyük Efes İzmir on 1-2 November 2022. And based on the words of Great Atatürk, we will be there to do our duty best in order to maximize the contribution of our industry to Turkey. 

 

İbrahim ERDEN

Turkish Wind Energy Association

Chairman 

 

…………………..