Kongre HakkındaTürkiye Rüzgar Sektörünün Değerli Paydaşları,

Cumhuriyetimizin 100. Yılını idrak ettiğimiz 2023 yılına sektör olarak bizler de güçlü bir giriş yaptık ve çalışmalarımızı tüm hızıyla sürdürüyoruz. Sizlerin kıymetli katılımları ve tam desteği ile gerek Türkiye içinde gerekse yurtdışında sektörümüzün gelişimi adına hep birlikte imza attığımız bu çalışmalar bizi rüzgar kurulu gücünde 12 bin MW’a taşıdı. Ulusal enerji planlamamız doğrultusunda bundan sonra her yıl en az 3 GW’lık kurulu güç gerçekleştirmemiz gerektiğinin bilincindeyiz. Buradan hareketle sektörümüzü çok daha ileri noktalara götürmek adına faaliyetlerimizi yoğunlaştırıyoruz.

Bildiğiniz üzere Türkiye rüzgar sektörünün yıl içerisindeki en büyük ve en çok merakla beklenen etkinliği Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi’ni geçtiğimiz yıl rüzgarın kalbi addettiğimiz İzmir’de 2.400’den fazla sektör profesyonelinin katılımıyla gerçekleştirmiştik. Bu yılki rotamız ise İstanbul.

WindEurope 2026 Fuarı ve Konferansı’na da aday gösterdiğimiz İstanbul’u bu heyecana şimdiden hazırlamak istedik. İstanbul’un Avrupa’nın güçlü şehirlerini geride bırakacağına inanıyoruz. Bu noktada hepinizi sektörümüzün gücünü gösterebilmek adına yaptığımız görünürlük çalışmalarına destek vermeye davet ediyoruz.

Bu vesileyle Cumhuriyetimizim 100. Yılı’nda Türkiye rüzgar sektörünün hikayesini hep birlikte anlatabilmek için hepinizi 7-8 Kasım 2023 tarihlerinde İstanbul Hilton Bomonti Otel'de gerçekleştireceğimiz 12. Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi’nde şimdiden yerinizi almaya davet ediyoruz. Gelin hikayemizi ve hedeflerimizi birlikte seslendirelim!

Saygılarımızla,

İbrahim ERDEN
Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği
Yönetim Kurulu Başkanı

About the Congress

Esteemed Stakeholders of the Turkish Wind Sector,

As a sector, we have made a strong entry into the year 2023, where we celebrate the 100th Anniversary of our Republic, and we are continuing our work at full speed. With your valuable participation and full support, we have achieved significant progress both within Türkiye and internationally. Together, we have reached an installed wind capacity of 12,000 MW. In line with our national energy planning, we are aware of the need to realize a minimum of 3 GW of installed capacity every year from now on. Based on this, we are intensifying our activities to take our sector to even greater heights.

As you know, the largest and most anticipated event of the Turkish wind sector throughout the year is the Turkish Wind Energy Congress, which we held in Izmir, the heart of wind, last year with the participation of over 2,400 industry professionals. This year, our route takes us to Istanbul.

We wanted to work on Istanbul, which we have nominated for the WindEurope 2026 Exhibition and Conference, for this excitement in advance. We believe that Istanbul will surpass Europe's powerful cities in this race. At this point, we invite you all to support the visibility activities we have carried out in order to demonstrate the power of our sector.

On this occasion, we invite you to join us at the 12th Turkish Wind Energy Congress, which will be held at İstanbul Hilton Bomonti Otel on November 7-8, 2023, in order to tell the story of the Turkish wind industry together on the 100th Anniversary of our Republic. Let's voice our story and goals together!

Sincerely,

İbrahim ERDEN
Turkish Wind Energy Association
Chairman of the Board